Pestovanie zelenej špargle vo vyvýšenom záhone – vytvorenie záhonu so špargľou v záhrade
Špargľa (Asparagus) je vytrvalý ker. Korene zelenej špargle by mali byť aspoň 20 cm pod povrchom pôdy, aby sa predišlo poškodeniu rastliny mrazom.
Zelená špargľa nevyžaduje fóliu a jej pestovanie je oveľa jednoduchšie a menej prácne ako pestovanie bielej špargle.
Po zbere špargľa dorastá do výšky až 2 metrov. Filigránske výhonky s ihličkovitými listami sú okrasným prvkom v zeleninovej záhrade.
V našej zeleninovej záhrade sme teraz vysadili vyvýšený záhon pre zelenú špargľu a dúfame, že v nasledujúcich rokoch bude mať dobrú úrodu.
Tu je niekoľko základných informácií o pestovaní špargle.
Podlahy:
Vhodné sú najmä pôdy bohaté na humus, hoci aj piesočnaté a hlinité pôdy môžu priniesť dobré výnosy. Menej vhodné sú studené a vlhké pôdy, ktoré sú náchylné na zamokrenie.
Venujte pozornosť hodnote pH pôdy, silne kyslé pôdy sú nevhodné. Špargľa potrebuje hodnotu pH aspoň 5,5. Rastliny špargle sa cítia naozaj dobre pri hodnote pH 6 a vyššej. Ak je hodnota pH príliš nízka, pôda by sa mala vápniť.
Výber miesta:
Špargľa miluje slnko. Z tohto dôvodu by sa pre rastliny špargle malo vybrať slnečné miesto. Špargľa by sa nemala vysádzať na miestach, ktoré boli dlhodobo v tieni, pretože tu možno očakávať výrazne nižšie výnosy. Vo všeobecnosti platí, že ak je plocha celé dopoludnie alebo celé popoludnie v tieni, nie je vhodná na pestovanie.
Hustota výsadby špargle:
Z 30 rastlín špargle odrody Steiniva sa vytvorí približne 5 metrov dlhý rad špargle. Ak je radov viac, vzdialenosť medzi nimi by mala byť aspoň 1,6 metra. Korene rastlín špargle by mali byť rozložené ako vejár.
Životnosť záhonu špargle
Pri dobrej starostlivosti môže záhon špargle prinášať dobrú úrodu až 15 rokov. Potom by mal špargľový záhon štyri roky ležať úhorom alebo by sa mal použiť na pestovanie šalátu. Staré rastliny špargle sa musia vykopať.
Pohnojte záhon špargle:
Pred vysadením rastlín špargle by sa mala prekopať kvalitná kompostová pôda a pridať približne 350 gramov kompletného organického hnojiva na 5 metrov špargľového radu.
Následne sa hnojí v júni, auguste a potom opäť v apríli približne 350 gramami kompletného organického hnojiva na 5 metrov dlhý rad špargle.
Čas nastavenia rastlín špargle:
Mladé rastliny špargle sa vysádzajú od apríla do polovice mája.
Zber špargle:
Špargľa sa tradične zbiera až do dňa svätého Jána, t. j. do 24. júna. Potom by mala špargľa voľne rásť, aby sa posilnila na nasledujúci rok. Treba poznamenať, že plný zber je povolený až po troch rokoch.
V prvom roku sa špargľa nezbiera.
V 2. roku sa môžu zbierať 1-2 špargľové hroty na rastlinu.
V treťom roku sa špargľa môže zbierať päť týždňov.
Vo 4. roku sa môže zbierať až do dňa svätého Jána.
Výnos špargle:
Pri 30 rastlinách sa vo fáze plnej úrody dá zozbierať približne 1,5 kg špargle za týždeň.
Kúpte si rastliny špargle:
Rastliny špargle odrody Steiniva sme zakúpili v internetovom obchode Spargelhof Elsholz. Dodanie bolo rýchle a rastliny boli veľmi kvalitné. Rastliny špargle sa dodávajú od polovice marca do polovice mája. Počas zvyšného obdobia sa prijímajú predbežné objednávky.
Odstráňte zimné buriny:
Keď na jeseň odumrú nadzemné časti rastliny, je potrebné bylinu odrezať tesne pod povrchom. Zvyšky sa tradične spaľujú. Je na to dôležitý dôvod, pretože v odumretých listoch špargle prezimuje chrobák špargľový, ktorý je hlavným škodcom pri pestovaní špargle.
Semená rastlín špargle:
Semená špargle sú jedovaté.
Vytvorte vyvýšený záhon pre zelenú špargľu:
Najprv je potrebné vyznačiť vhodné miesto. Rozhodli sme sa pre záhon s 30 rastlinami, t. j. 5 x 1,2 metra.
Trávnik sa potom musí odrezať a obrátiť. Vhodné profesionálne záhradné náradie od spoločnosti Werkzeugschmiede Krumpholz si môžete zakúpiť v našom online obchode. Prekopávajte kompost a organické hnojivo. Ak je pôda kyslá, pridajte trochu vápna.
Zostavte vyvýšený záhon a zasaďte rastliny špargle:
Potom zostavte vyvýšený záhon. My sme sa rozhodli pre vyvýšenú posteľ z dosiek cumaru a dreva cumarukanth na rohové upevnenie. Drevo má certifikát FSC a pochádza z udržateľného lesného hospodárstva v Kolumbii.
Na dlhú stranu vyvýšeného záhonu sme použili dosky s dĺžkou 2,74 m a 2,43 m. Na spoje sme použili krátke časti nášho tropického dreva. Dôležité je vždy predvŕtať a najlepšie aj zahĺbiť. Drevo je také tvrdé, že skrutky by inak spôsobili praskanie dosiek a hranolov.
Na dno vyvýšeného záhonu by sa mala umiestniť ochrana proti hrabošom z pozinkovaného obdĺžnikového drôtu. Môžete si ho kúpiť takmer v každom obchode pre domácich majstrov alebo v predajni Raiffeisen. Potom nasypte kompost a na pôdu umiestnite rastliny špargle.
Teraz naplňte vyvýšený záhon humusom alebo vhodnou zeminou tak, aby boli všetky rastliny dobre pokryté. Pokračujte v pridávaní zeminy až do jesene, kým sa vyvýšený záhon úplne nezaplní.
Vývoj vyvýšeného záhonu so špargľou v priebehu sezón
Záhon so špargľou týždeň po vysadení rastlín špargle.
Už po týždni rastliny špargle prerástli 10 cm vrstvu humusu. Mladé rastliny sú zdravé a vitálne. Stonky každým dňom výrazne rastú do výšky. Teraz je potrebné vyvýšený záhon doplniť ďalšími vrecami kompostu na pestovanie.
Tri týždne po výsadbe špargle
Počas silných nočných mrazov v 2. májovom týždni – v okrese Oberbergisch až do mínus 10 stupňov – niektoré mladé výhonky špargle pomrzli. To však špargľu ďalej nepoškodilo. Nové výhonky sa z pôdy vynorili už na druhý deň.
Vyvýšený záhon je teraz takmer po okraj naplnený humusom. Posledné vrecia s kompostom budú do vyvýšeného záhonu vložené budúci týždeň. Výhonky špargle rastú veľmi rýchlo. V prvom roku sú výhonky ešte pomerne tenké, ale v ďalších rokoch budú rásť oveľa intenzívnejšie.
Šesť týždňov po výsadbe špargle
Zelená špargľa vyrastá zo zeme a každý deň sa objavujú nové výhonky. Na okrajoch sme vysadili mladú čakanku, ktorú sme vypestovali v našom skleníku . Prvé výhonky začínajú vytvárať množstvo malých žltých kvetov. Začína kvitnúť špargľa.
Štyri mesiace po výsadbe špargle
V septembri sa zo samičích kvetenstiev vyvinú červené bobule špargle. Semená špargle sa nachádzajú vo vnútri bobúľ a sú pre človeka (mierne) jedovaté.
Informačné centrum Univerzitnej nemocnice v Bonne uvádza, že bobule obsahujú niekoľko glykozidov furostanolu a spirostanolu, ktoré môžu pri konzumácii 5-7 zrelých bobúľ viesť k zvracaniu a bolestiam brucha. Po konzumácii väčšieho množstva môžu byť potrebné opatrenia na odstránenie jedu.
Päť mesiacov po výsadbe špargle
V októbri začínajú listy špargle žltnúť. Živiny sa presúvajú z horných častí rastliny do odnože, kde sa ukladajú pre nadchádzajúci rast rastliny počas zimy.
Keď sú špargľové stonky slabé a duté, je ten správny čas na odstránenie kôstky. Príliš skoré prerezávanie znižuje úrodu v nasledujúcich rokoch, príliš neskoré prerezávanie môže podporovať choroby.
V rámci päťročného pokusu (1990 až 1994) s odrodou „Huchels Leistungsauslese“ sa Výskumné centrum v Geisenheime pokúsilo určiť optimálny čas na odstránenie plev. Ukázalo sa, že odstraňovanie plev na začiatku novembra je optimálne z hľadiska následnej úrody.
Vhodný čas na odvoz však závisí aj od poveternostných podmienok a príslušnej lokality.
Bylina sa strihá ostrými záhradníckymi nožnicami tesne nad povrchom pôdy. Zostávajúce stonky v pôde sa v marci jemným krútením vytiahnu zo zeme.
Po odstránení buriny zo špargle prihnojte približne 100 gramami organického hnojiva na meter špargľového riadku.
Špargľa sa tradične spaľuje, aby sa zabránilo napadnutiu škodcami a chorobám.
Druhý rok apríl a máj
Zimu vystriedala jar a špargľa vyrazila z vyvýšeného záhonu. Spočiatku váhavo, ale v treťom aprílovom týždni už boli plné sily a šťavy.
Prvá špargľa sa zbiera v prvom májovom týždni a opeká sa na ohni s maslom a štipkou hnedého cukru.
Chuť tyčiniek je skvelá.
Neviem, či je to čerstvosťou, rozmanitosťou alebo pôdou, ale tieto tyčinky sú jednoznačne najlepšie, aké sme kedy jedli. Sú neuveriteľne šťavnaté a chutné. Je to zmes bielej a zelenej špargle, ale len to najlepšie z oboch.