Keď štiepacia sekera dosiahne svoje limity, štiepacie kliny zabezpečia šikovné polená.
Hneď ako potrebujete polená na oheň alebo chcete uskladniť drevo na iné účely, mali by ste čerstvo vyťažené drevo naštiepať. Na jednej strane, čím dlhšie sa suší, tým ťažšie sa štiepi, a na druhej strane sa znižuje jeho výhrevnosť, pretože dochádza k vnútornému rozkladu. Na druhej strane, ak sa vyťažené drevo rýchlo spracuje, polená sa môžu lepšie vysušiť, čím sa zvýši ich výhrevnosť.
Existujú rôzne spôsoby štiepania guľatiny. Alternatívou k nákladnému a priestorovo náročnému hydraulickému štiepaču na polená je použitie štiepacej sekery alebo štiepacieho kladiva.
Niektoré kmene alebo druhy dreva sú však natoľko uzlovité alebo prerastené, že aj to najťažšie štiepacie kladivo narazí na svoje limity. Tu prichádzajú na rad naše kované štiepacie kliny.
Obrovský výkon vďaka špeciálnej konštrukcii
Štiepacie kliny sú k dispozícii v rôznych tvaroch, veľkostiach a prevedeniach. Vďaka špeciálnej konštrukcii sú vhodné najmä na štiepanie tvrdého dreva a metrového dreva. Klinové plochy sú vybavené špeciálnym profilom. Bočné „šupiny“ zabraňujú vyskočeniu klinu, drážky a hrebene zabezpečujú lepšie vedenie, znižujú odpor a zároveň zvyšujú štiepací účinok. Naše štiepacie kliny s ostrým hrotom sa ľahko nasadzujú a vďaka špeciálnym zárezom sa rýchlo dobre uchytia v dreve, takže klin po nasadení lepšie uviazne v dreve. Všetky tieto vlastnosti štiepacích klinov zaručujú, že palivové drevo možno rozštiepiť na praktické, ľahko prenosné a rýchlo schnúce polená len niekoľkými ťahmi.
Rotačné štiepacie kliny sú ešte účinnejšie
Rotačné štiepacie kliny sú špeciálnym typom štiepacích klinov. Ich špeciálny tvar tiež pomáha rozdeliť drevo pri štiepaní. Skrútenie klinu prenáša silu úderu do dreva ešte účinnejšie, pretože širší uhol klinu výrazne zvyšuje štiepací účinok.
Správne používanie rozperných nožov
Bez ohľadu na to, ktorý model nakoniec použijete, používanie štiepacích klinov sa vždy riadi rovnakou zásadou: pri veľkých plátkoch dreva neumiestňujte klin príliš centrálne a dbajte na to, aby bol čo najviac rovnobežný so smerom vlákien. Teraz ho môžete miernymi poklepmi – v prípade potreby aj s použitím malého kladiva – zatĺkať, kým sa pevne nezasunie. Klin sa potom zatĺka do dreva ťažkým kladivom, kým sa nerozpadne. Ideálne je použiť špeciálne štiepacie kladivo, ktoré má na jednej strane ešte hlavu sekery. V prípade potreby môžete stále pomáhať cielenými údermi bez toho, aby ste museli príliš často meniť nástroje. Ak sa klin v dreve stratí – čo sa môže stať najmä pri metrových kusoch – môžete pridať druhý drevený klin, kým sa drevo nerozštiepi.
Dbajte na bezpečnosť pri práci s rivlovacími nožmi
Tak ako pri všetkých lesníckych prácach, aj pri štiepaní klinmi platí to isté: Bezpečnosť na prvom mieste! Starajte sa o seba a svoje okolie. Noste vhodný ochranný odev a ochranné okuliare.
Štiepacie kladivá alebo štiepacie sekery s úderovými hlavicami z PE poskytujú maximálnu bezpečnosť.