Pokyny na likvidáciu a vrátenie
Elektrické a elektronické spotrebiče obsahujú škodlivé látky, ktoré by mohli potenciálne ohroziť naše zdravie a životné prostredie, ako aj cenné zdroje, ktoré možno s vašou pomocou recyklovať. Staré elektrospotrebiče sa preto po skončení ich životnosti musia zbierať oddelene od netriedeného komunálneho odpadu a nesmú sa likvidovať spolu s bežným domovým odpadom. Označuje to symbol preškrtnutého smetného koša, ktorý je zobrazený nižšie a používa sa na označovanie elektrických spotrebičov.
Vaša povinnosť odovzdať staré elektrické spotrebiče
Podľa zákona o elektrických a elektronických zariadeniach (ElektroG) je každý spotrebiteľ zo zákona povinný likvidovať staré elektrické zariadenia vrátane svetiel, svietidiel a ventilátorov (s výnimkou žiaroviek) odborným a ekologickým spôsobom a odovzdať ich na autorizovanom zbernom mieste alebo mieste spätného odberu. Odpad z elektrických a elektronických zariadení sa tu prijíma bezplatne a recykluje sa spôsobom šetrným k životnému prostrediu a zdrojom. Strediská zberu a spätného odberu odovzdávajú staré spotrebiče certifikovaným spoločnostiam na nakladanie s odpadmi, ktoré najprv overia, či sa spotrebiče dajú renovovať a opätovne použiť. Ak opätovné použitie nie je možné, škodlivé látky sa zo spotrebičov odstránia a cenné zdroje sa recyklujú.
Nevyhadzujte ho najmä do domového odpadu:
- Svietidlá a svetlá
- Kompaktné žiarivky s predradníkom alebo bez neho (úsporné žiarivky)
- žiarivky (fluorescenčné trubice)
- Výbojky (vrátane výbojok z kovových pár)
- LED žiarovky
- Batérie a nabíjateľné batérie
Ľahko odnímateľné svetelné zdroje sa musia pred odovzdaním starého spotrebiča odstrániť a zlikvidovať samostatne. To isté platí aj pre ľahko vyberateľné použité batérie a akumulátory, ako aj pre batérie, ktoré nie sú uzavreté v odpadovom elektrospotrebiči.
Žiarovky a halogénové žiarovky sa môžu vyhadzovať do domového odpadu. Ak si nie ste istí, o aký typ lampy ide, odovzdajte ju na vhodnom zbernom mieste.
Prečo sa staré elektrospotrebiče musia odovzdať v zbernom stredisku?
Elektrické spotrebiče obsahujú cenné zdroje a znečisťujúce látky. Zberné strediská odovzdávajú staré spotrebiče certifikovaným spoločnostiam na nakladanie s odpadom, ktoré najprv overia, či sa spotrebiče dajú renovovať a opätovne použiť. V ideálnom prípade je možné staré výrobky renovovať. Ak opätovné použitie nie je možné, so starými spotrebičmi sa primerane zaobchádza. Zo spotrebičov sa odstraňujú škodlivé látky a recyklujú sa cenné zdroje. Tým sa chráni životné prostredie a šetria sa ubúdajúce zdroje.
Správne zaobchádzanie s rozbitými úspornými žiarovkami
Úsporné žiarivky obsahujú malé množstvo ortuti, ktoré je však výrazne pod zákonom stanovenými limitmi, takže nepredstavujú žiadne zdravotné riziko. Napriek tomu by ste mali urobiť niekoľko opatrení, ak sa úsporná žiarovka rozbije:
- Úlomky opatrne pozbierajte vlhkou handričkou.
- Zabalte ich vzduchotesne do plastového vrecka alebo zaváraninového pohára.
- Odneste ich do zberného strediska nebezpečného odpadu.
- Zabráňte kontaktu s pokožkou a po aplikácii 20 až 30 minút vetrajte miestnosť.
- Na zbieranie úlomkov nepoužívajte vysávač.
Nakladanie s osobnými údajmi pri likvidácii starých spotrebičov
Upozorňujeme, že každý spotrebiteľ je zodpovedný za vymazanie osobných údajov zo starých spotrebičov určených na likvidáciu.
Oznamovacie a informačné povinnosti výrobcov: https://www.stiftung-ear.de/de/service/statistische-daten/jahres-statistik-mitteilung